česká verze koukněte na náš Facebook

APLIKÁCIA ZÁCHRANKA

Mobilná aplikácia pre život

Privolajte Horskú službu stlačením jedného tlačidla. Odošlite svoju polohu a ďalšie dôležité informácie.

 

Placeholder image APLIKÁCIA ZÁCHRANKA

 

Aplikácia Záchranka - šikovný pomocník vo vrecku teraz aj na slovenských horách

Či už sa nachádzate kdekoľvek, nikdy neviete, čo sa môže stať. Preto je dobré mať pri sebe pomocníka, ktorý v prípade núdze rýchlo kontaktuje záchrannú zdravotnícku službu.

 

Nie je nič jednoduchšie ako si do mobilu stiahnuť aplikáciu Záchranka. Vo chvíli, keď budete v krízovej situácii, stačí stlačiť veľké červené tlačidlo. To odošle vašu GPS polohu na dispečing zdravotníckej záchrannej služby daného kraja a aplikácie následne vytočí číslo 155. Spojíte sa tak so záchranári aj telefonicky a budete im môcť popísať, čo sa stalo. Použitím aplikácie im rozhodne uľahčíte prácu - budú presne vedieť, kde sa nachádzate, kto volá, koľko máte batérie, aké sú vaše zdravotné údaje a ďalšie informácie, ktoré si do aplikácie sami uložíte. Takže čas ich dojazdu k vám sa skráti, čo znamená, že pomoc príde skôr.

 

Ako funguje aplikácia na horách?

Ak budete potrebovať zachrániť na horách, aplikácie to sama podľa GPS signálu rozozná a jediným stlačením veľkého červeného tlačidla privoláte ak najbližších záchranárov, tak horskú službu.

 

Kde všade Záchranka funguje?

Aplikácia Záchranka je v tejto chvíli kompletne funkčná v Čechách a v Rakúsku. Pri ceste do Rakúska po prejdení hraníc sa vám číslo 155 na veľkom červenom tlačidle zmení na rakúsku tiesňovú linku - teda číslo 144. Stlačením tlačidla dochádza rovnako ako v ČR k odoslaniu vašej polohy a ďalších informácií na linku 144. Súčasne je linka 144 vytočená telefonickým hovorom. Na Slovensku je plne funkčná na slovenských horách. V prípade, že sa volajúci o pomoc nachádza na území slovenských hôr, aplikácia to sama rozpozná a núdzovú správu odošle tamojšiemu dispečingu horskej záchrannej služby.

 

„Najväčším problémom pre záchranárov HZS pri hľadaní stratených osôb alebo osôb, ktoré potrebujú pomoc vo vysokohorskom teréne je vždy presná lokalizácia. Vedieť presne, kde sa nachádza zranený, je pre záchranárov kľúčové. Ľudia v strese naozaj často nevedia, kde sa nachádzajú. Aj keď opíšu miesto, stáva sa, že je to úplne inde, lebo v tom strese človek často ani nevie, kam sa vybral, všetko zabudne, nevie popísať terén, nevie ani, ako dlho ide.Aplikácia Záchranka je preto dôležitým komunikačným prvkom, pretože v horách ide po nehode neraz o minúty. Pokiaľ postihnutý pošle SMS-ku so žiadosťou o pomoc prostredníctvom tejto aplikácie, operátorom na tiesňovej linke sa súčasne zobrazia aj GPS súradnice jeho polohy.Vďaka využitiu GPS nepôjde o hľadanie v niekoľkých dolinách, ale v okruhu max. päťdesiat metrov od osoby v tiesni. Výraznou mierou to pomôže nielen takejto osobe, ale uľahčí to prácu aj záchranárom, dochádza k zrýchleniu ich nástupu na zásah a zlepšenie komfortu pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti a následného transportu do nemocnice,čo v konečnom dôsledku ušetrí čas, ale aj náklady spojené so zásahom,“ objasňuje Jozef Janiga, náčelník Horské záchranné služby Slovenska.

 

aplikácia Záchranka