česká verze koukněte na náš Facebook

NOVINKY 2022

30.novembra 2022

 

Nové vydanie časopisu Bergauf - s prehľadom nového skialpového vybavenia

 

Vyšlo nové číslo časopisu Alpenverein Bergauf 05/2022 a hlavnou témou je Alpenverein - čo znamená byť členom najväčšieho rakúskeho alpského združenia

Časopis na 132 stranách je však plný aj ďalších zaujímavých informácií, článkov a tipov na túry.

Tentoraz obsahuje aj prehľad nového skialpového vybavenia - lyže, lyžiarky, viazania

 

 

ARCHÍV ČASOPISU BERGAUF (vychádza 5-krát ročne)

 

Prinášame vám preklad článku s prehľadom nového skialpového vybavenia - lyže, lyžiarky, viazanie

 

Novinky pre zimné športy

Zima je už za dverami a testeri časopisu Bergauf ako zvyčajne otestovali najdôležitejšie novinky pre všetkých záujemcov o skialpinizmus a prinášajú vám ich malý výber

 

Alpenverein - novinky skialpinizmus

 

Predstaví sa výber nových modelov od širokej škály výrobcov. Poskytnutý materiál bude počas niekoľkých týždňov skúšať množstvo testovacích osôb s rôznymi lyžiarskymi zručnosťami na túrach v teréne, v rôznych podmienkach a tiež na zjazdovke. Spätná väzba je vyhodnotená a je k nej pripojený aj komentár.

 

Tipy pre nákup lyží

 

Rozhodujúcimi faktormi pri výbere dĺžky lyží sú lyžiarske schopnosti a rozsah použitia. Pre stredné až dobré lyžiarske schopnosti je vhodná dĺžka lyží zodpovedajúca telesnej výške. Skúsení lyžiari môžu lyžovať s lyžami, ktoré sú o +5 až +10 cm dlhšie ako ich telesná výška, najmä ak chcú v teréne jazdiť vyššou rýchlosťou. Na druhej strane, menej skúsení lyžiari by si mali vybrať lyže o 5 až 10 cm kratšie, ako je ich telesná výška. Lyže kratšie ako po bradu sa neoplatí používať. Zároveň je pre menej skúsených lyžiarov krátka lyža jednoduchšia a samozrejme bezpečnejšia!

 

Čo sa týka ovládania, platia nasledujúce pravidlá: Pre začiatočníkov sú najvhodnejšie lyže s mäkkou flexiou (tvrdosťou lyže), ktoré sa ľahko zatáčajú a ľahko ovládajú. Pokročilí a skúsení lyžiari si cenia stabilitu, bezpečnosť a rýchlosť, chcú viac spätnej väzby počas jazdy a uprednostňujú lyže s tvrdším ohybom a väčšou torznou tuhosťou.

 

Rádius lyže závisí od strednej šírky (šírka pod viazaním): čím širšia je lyža pod viazaním, tým menší je rádius. Človek by mal vedieť, čo môže a chce, a potom sa rozhodnúť. Polomer lyží približne 18-19 m je zvyčajne vyhovujúci.

 

So strednou šírkou lyží 85 +/-5 mm ste v strede poľa a môžete jazdiť všade veľmi dobre. V mäkkom snehu a prašane poskytuje širšia lyža väčšiu kontaktnú plochu, a tým aj väčší zdvih, a lyžovanie je zvyčajne jednoduchšie, menej únavné a zábavnejšie. Na tvrdom povrchu závisí výkon týchto lyží od konštrukcie. Komplexné a ťažšie modely ukazujú svoj potenciál na zjazdovke. Modely zamerané na freeride so strednou šírkou lyží 100 mm a viac sú vhodné do hlbokého prašanu a mäkkého snehu.

 

Pravidelný servis sklznice a hrán prináša nielen viac zábavy pri zjazde, ale aj viac bezpečnosti! Hrdzavé hrany sú pre lyže jedom.

 

Kategórie

Touring s nízkou hmotnosťou: Je otázkou názoru, kde presne leží horná hranica hmotnosti - my sme ju stanovili na 2000 g (+/- 100 g) na pár. Všestranné vlastnosti na dlhé vysokohorské túry, solídny zjazdový výkon. Na bezpečné lyžovanie v náročných snehových podmienkach sú však potrebné dobré lyžiarske dovednosti. V tejto kategórii si prídu na svoje aj športovci.

 

Touring Allround: Tieto univerzálne lyže sú o niečo ťažšie, majú stredovú šírku 85 mm (+/- 5 mm) (šírka pod viazaním) a zložitejšiu konštrukciu. Ponúka veľmi dobrý, vyvážený zjazdový výkon v každom teréne a snehových podmienkach, vďaka čomu je bezpečná. Najmä na tvrdom podklade sa veľmi líšia od ľahkých modelov a najlepšie sa hodia na zjazdové túry. Zvyčajne sa používajú na krátke až stredne dlhé zákruty pri miernych až maximálne stredných rýchlostiach.

 

Touring Perform + Freetour: Freeridové lyže so zníženou hmotnosťou a šírkou. Stále sú však oveľa ľahšie ako klasické freeridové lyže, a preto sú vhodnejšie na túry. Dlhé zákruty a vyššie rýchlosti by nemali byť problémom a v prašane je to väčšia zábava.

 

Touring Freeride: Široké a rýchle oblúky - tieto modely s priemerom 100 mm a viac by nemali chýbať počas prašanových dní, ak sa chcete zamerať na zábavu pri zjazde.

 

 

Alpenverein - novinky skialpinizmus

Tipy na nákup lyžiarskej obuvi

 

Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch pokračuje vývoj turistickej lyžiarskej obuvi pozoruhodným tempom. Výrobcovia ich vylepšili a optimalizovali, ale predstavili aj mnoho nových modelov. Dôraz sa kladie na pohodlie, výkon pri zjazde, ovládateľnosť a zníženie hmotnosti.

 

Spoločnosť Atomic prepracovala väčšinu modelov BACKLAND a HAWX a teraz má robustnejší a jednoduchší mechanizmus chôdze.

 

Dalbello Dalbello predstavuje prepracovaný mechanizmus pre chôdzu Quantum Factory Free A. 130 a dva nové modely Quantum Evo a Evo Sport.

 

Dynafit predstavuje ľahké modely TLT X s hmotnosťou pod 2 000 g/pár, ktoré sú zamerané na výstupy.

 

Lange prináša dva veľmi športové dámske modely radu XT3.

 

LaSportiva má vo svojom sortimente nový model SKORPIUS II, ako aj nové modely STELLAR II (ženy) a SOLAR II (muži).

 

Spoločnosť Movement vybavila celý svoj modelový rad optimalizovaným mechanizmom pre chôdzu na lyžiach.

 

Salomon chce vstúpiť na trh s tromi modelmi ľahkých topánok MTN s hmotnosťou približne 2 000 g na pár.

 

Scarpa uvádza na trh štyri úplne nové modely.

 

Spoločnosť Tecnica sa snaží preniknúť do segmentu zákazníkov zameraných na ľahkú váhu prostredníctvom mimoriadne úspešných modelov ZERO G PEAK.

 

V každom prípade je pri kúpe topánok dôležité pamätať na to, že pre dobrý prenos sily, a teda aj výkon pri zjazde, musí päta a členok modelu dobre sedieť. Rozhodujúcimi kritériami sú aj individuálne schopnosti a zamýšľané použitie. Menej skúsení lyžiari budú mať so superľahkými modelmi rovnaké problémy ako s freeridovými modelmi.

Pokiaľ ide o to, ako topánky sedia, základom všetkého je dlhé testovanie! Prejdite sa v topánkach na pár minút po obchode s ponožkami zo správneho materiálu - pocit, ktorý máte, je zvyčajne správny. Osoby s problémami s nohami určite využijú profesionálne nastavenie obuvi. Niektorí výrobcovia ponúkajú vo svojich modeloch aj tepelne tvarovateľný materiál.

Príliš veľká topánka má katastrofálny vplyv na výkon pri zjazde. Najlepšie rady nájdete v špecializovaných obchodoch - cenové výhody v internetových obchodoch je lepšie vynechať. Zbytočným pľuzgierom na chodidlách sa dá do veľkej miery predísť pomocou priliehavých ponožiek. Mimochodom, k vzniku pľuzgierov prispieva aj príliš otvorená obuv pri stúpaní.

 

Topánky s nízkou hmotnosťou: približne 2 000 g na pár, vynikajúci komfort pri chôdzi, slušný až dobrý výkon pri zjazde. Vysokohorské lyžiarske túry s prenášaním, pešími alebo lezeckými pasážami sú s nimi zábavnejšie a bezpečnosť tým neutrpí.

 

Allrounder + Performer: Dobrá kombinácia hmotnosti, pohodlia pri výstupe a výkonu pri zjazde. Priamy prenos výkonu a športová jazda sú tak možné. Tvar topánky je úzky a celkom dobre sa v nej jazdí na zjazdovke.

 

Freeride: Komfort pri stúpaní je u týchto modelov dobrý, ale nedá sa porovnávať s univerzálkou (Allrounder), ale lyžuje sa v nej ako v zjazdovej topánke.

 

Tipy pre nákup viazania

 

Lyže a viazanie sa musia k sebe hodiť! Samozrejme, všetko je možné - ale často to nedáva zmysel. Na začiatku sezóny je dôležité skontrolovať poškodenie a funkčnosť viazania (najlepšie na skúšobnej stolici), pretože iba správne nastavené viazanie bude fungovať presne. Nie vždy je na vine iba viazanie. Poškodené vložky (inzerty), opotrebované alebo poškodené podrážky alebo únava materiálu topánky môžu značne ovplyvniť hodnoty uvoľňovania, a tým aj bezpečnosť. Viazanie s aktívnou kompenzáciou dĺžky ponúka výrazne lepšiu ochranu proti nechcenému uvoľneniu.

Zdá sa, že vývoj na trhu s viazaniami narazil na určitý strop, pretože "inovácie" sa takmer výlučne obmedzujú na technické, materiálové alebo funkčné zmeny modelov, ktoré sú už na trhu a veľmi dobre fungujú.

 

Spoločnosť ATK boduje u svojich nových modelov EVO (RAIDER 13, RAIDER 11, FREERIDER 15) novou brzdou lyží, ktorá sa automaticky uzamkne a aktivuje sa automaticky, keď sa päta viazania otočí do režimu zjazdu. Rad EVO je teraz vybavený aj nastavením DIN na špičke, čo by malo zabezpečiť presné uvoľnenie špičky. Novinkou je aj superľahké viazanie REVOLUTION WORLD CUP BRAKE s integrovanou brzdou.

 

Spoločnosť Fritschi vylepšila viazanie Vipec. Bolo technicky prepracované, pre ešte väčšiu stabilitu a odolnosť boli použité nové materiály vystužené uhlíkom alebo sklenenými vláknami. K dispozícii je aj nový dizajn. Na modeloch Xenic boli vykonané zmeny v dizajne a materiáloch. Rovnako ako pri ostatných modeloch sa používajú nové špičkové plasty vystužené uhlíkom. Na všetkých modeloch TEC (Xenic, Vipec, Tecton) bol rozšírený rozsah nastavenia DIN, čo umožňuje ešte širšie použitie týchto špičkových viazaní.

 

Spoločnosť Marker optimalizovala King Pin pomocou vysokokvalitných materiálov a znížila jeho hmotnosť. Vďaka novej špičke ISI-Toe, ktorá sa používa vo všetkých PIN-modeloch, ako aj vo všetkých touringových viazaniach Alpinist, sa zlepšilo nastupovanie do viazania, ktoré je teraz podstatne jednoduchšie, intuitívnejšie a vyžaduje menej námahy. Geometria bola zmenená a je použitý nový gumový doraz. Všetko funguje skvele v kombinácii so širšou vstupnou platformou, ktorá uľahčuje vytváranie tlaku.

 

Trab vybavuje dva zo svojich ľahkých modelov brzdou. Nový model TITAN GARA ponúka dokonca nastavenie DIN pre bočné uvoľnenie. Ďalším novým modelom je TITAN VAR, ktorý je prispôsobený hmotnosti detí.

 

 

 

archív noviniek