česká verze koukněte na náš Facebook

NOVINKY 2025

14.február 2025

Johann Stüdl - vizionár a morálny kompas Alpenvereinu

Spomienková akcia pri príležitosti 100. výročia jeho úmrtia v Salzburgu

Jeho meno je neoddeliteľne spojené s históriou alpinizmu: Johann Stüdl bol spoluzakladateľom, tvorcom a realizátorom myšlienok, ktoré formovali prvé desaťročie Alpenvereinu. Stüdlova chata (Stüdlhütte) a Stüdlov hrebeň (Stüdlgrat) na Grossglockneri sú stále dôkazom jeho vízie a odhodlania. Podnikateľ narodený v Prahe strávil zvyšok svojho života v Salzburgu, kde Alpenverein 29. januára usporiadal spomienkové podujatie pri príležitosti 100. výročia jeho úmrtia.

 

Alpenverein - Johann Stüdl - zakladatel
Johann Stüdl: * 27. júna 1839 v Prahe; † 29. januára 1925 v Salzburgu

 

Hodnoty a vízia priekopníka alpského športu

Johann Stüdl, ktorý sa narodil v Prahe v roku 1839, bol jedným zo zakladateľov Nemeckého a Rakúskeho alpského spolku a formoval základy moderného alpského športu ako nikto iný pred ním. Jeho víziou bolo sprístupniť hory ľuďom, ktorí neboli skúsenými horolezcami, a to prostredníctvom plánovania a budovania horských chát a chodníkov. Už v roku 1868 inicioval výstavbu chaty Stüdl na úpätí Großglockneru, jedného z prvých vysokohorských útočísk vo východných Alpách.

 

""Základy, ktoré položil Johann Stüdl - od horských chát až po profesionalizáciu horského vodcovstva - sú dodnes nenahraditeľné. Jeho vízia formovala alpský zväz a pre nás je záväzkom pokračovať v jeho hodnotách." Wolfgang Schnabl, predseda Rakúskeho Alpenvereinu

 

Založením a vybavením prvého združenia horských vodcov v Kalso stanovil Johann Stüdl normy, ktoré sa neskôr stali rozhodujúcimi pre celé Rakúsko a vďaka ktorým sa horolezectvo stalo bezpečnejším a dostupnejším.

 

Alpenverein - Johann Stüdl - zakladatel
Johann Stüdl založil v Kalse prvý spolok horských vodcov vo Východných Alpách. Spolu s Franzom Sennom vypracoval prvé oficiálne predpisy pre horských vodcov. (Otto Barth: „Ranná modlitba horských vodcov v Kalse na Großglockneri“, 1911).

 

Postoj proti antisemitizmu

Pre Stüdela a jeho súčasníkov predstavovala alpská krajina zážitok z prírody, ktorý mal ľudí spájať a inšpirovať. Okrem praktického prínosu bol Johann Stüdel aj presvedčeným zástancom etických zásad.. V dvadsiatych rokoch 20. storočia, keď sa v Alpskom spolku rozmáhal antisemitizmus, zaujal jasné stanovisko proti vylúčeniu donaulandskej sekcie a jej židovských členov: „Zjavná nespravodlivosť [...] neprinesie Alpskému spolku pokoj, ale prekliatie zlých skutkov.“

 

„"Johann Stüdl bol nielen priekopníkom alpinizmu, ale aj vzorom čestnosti a ľudskosti. Jeho hodnoty sú dnes aktuálnejšie ako kedykoľvek predtým: súdržnosť, úcta a otvorenosť k budovaniu mostov." Nicole Slupetzky, podpredsedníčka Rakúskeho Alpenvereinu

 

Pragmatizmus a skromnosť

Stüdelovu životnú filozofiu charakterizoval pragmatizmus, skromnosť a ľudskosť.. Nezúfaj, choď do toho!“ a „ku každému sa správaj s pokorou a láskavosťou“ - tieto kréda charakterizovali jeho konanie.

 

Svoju lásku k horám vyjadril aj v náčrtoch a vyobrazeniach hôr, ktoré sa zachovali dodnes.

Alpenverein - Johann Stüdl - zakladatel
"Pohľad na firnové steny všade naokolo je taký krásny, že každé srdce musí chváliť Božiu všemohúcnosť. Glockner so svojím pôvabným vrcholom bol zo všetkých vrcholov najpyšnejší.“ (Johann Stüdl) - Großglockner. Akvarel od Johanna Stüdela, okolo roku 1875.

 

Johann Stüdl prikladal veľký význam tomu, aby sa horolezectvo vnímalo nielen ako fyzická výzva, ale aj ako kultúrny a spoločenský projekt. Výstavbou chát a chodníkov chcel dať obyvateľom mesta možnosť spoznať alpskú prírodu a zároveň posilniť miestne hospodárstvo. Táto myšlienka prepojenia mesta a horského regiónu, ľudí rôzneho pôvodu, slúži ako vzor pre Alpenverein dodnes.

 

Alpenverein - Johann Stüdl - zakladatel
Chata Stüdlhütte v zime (Foto: Cathleen Peer, alpenvereinaktiv.com)

 

 

archiv novinek