Prinášame vám preklad článku o tom, ako správne zvládnuť obrátku cez špičku na skialpových lyžiach.
Balet pri otáčaní cez špičku
Pri náročnejších lyžiarskych túrach je technika čistej otočky cez špičku bezpečnostným faktorom, a preto je jej zvládnutie nevyhnutné.
Autor: Gerhard Mössmer
Najčastejšou chybou, ktorú robí mnoho začiatočníkov na začiatku svojej skialpinistickej kariéry, je zlá východisková pozícia pri zahájení obrátky cez špičku. Máloktorý z nich si za to môže sám, pretože zvyčajne je na vine zle pripravená stopa.
"Garáž"
Základom všetkého je bezpečná horizontálna poloha s oboma lyžami v tzv. "garáži". Ak nevytvoríte garáž na konci stúpajúcej stopy - na začiatku otáčky - otočenie cez špičku bude nevyhnutne ťažké a nebezpečné. Len tak môžeme na spodnú lyžu preniesť dostatočnú váhu, aby sme postupne otočili stúpajúcu lyžu bez toho, aby sme skĺzli dozadu. Kľúčové slovo bezpečný postoj: keď sa dostaneme do "garáže", použijeme palice, ktoré nám pomôžu stáť ešte bezpečnejšie.
Od strmosti svahu približne 30 stupňov sú obraty cez špičku nevyhnutné. Toto pravidlo nám pomáha správne posúdiť strmosť svahu. Najmä na tvrdom podklade, ako je sfúkaný sneh, tvrdý utlačený sneh alebo zľadovatený svah z umelého snehu, je absolútne nevyhnutné vykonávať obraty cez špičku bezpečne, pretože pošmyknutie by mohlo mať fatálne následky. Tip: Nezabudnite si nasadiť mačky včas, t. j. kým je terén ešte rovný! Tu vám ukážeme, na čo nezabudnúť pri správnom vykonávaní obratov cez špičku.
Najmä na strane do údolia dbajte na to, aby hrot palice dobre sedel v snehu, aby ste na ňom mohli udržať časť svojej váhy.
Začiatok obrátky
Teraz prichádza najťažšia časť obrátky, pretože potrebujeme určitý stupeň pohyblivosti v bedrách a kolenách. Celú váhu tela prenášame na bezpečne umiestnenú spodnú lyžu a palice. Teraz mierne nadvihneme odľahčenú hornú lyžu a s malým rozmachom ju otočíme o 180° opačným smerom. Opäť ju umiestnite čo najviac vodorovne s bezpečnou oporou v snehu. Otočte aj hornú časť tela a palice opäť umiestnite nad seba na svah. Opäť dbajte na to, aby boli špičky palíc bezpečne zapreté v snehu. Na konci tejto sekvencie pohybov by mali byť obe nohy a chodidlá čo najbližšie k sebe, pretože len tak sa dá preniesť celá váha tela na hornú lyžu, aby sa mohla otočiť spodná lyža.
1.) Bezpečná horizontálna pozícia v "garáži".
2.) Otočte hornú lyžu o 180° so zaťaženou spodnou lyžou a s bezpečným držaním na paliciach.
3.) Čo najtesnejšie, paralelné postavenie na oboch nohách.
Dokončenie
Záverečná fáza - dokončenie obrátky cez špičku - spôsobuje mnohým problémy, hoci pri správnej technike je tento krok pomerne jednoduchý. Kľúčom k úspechu je správny bod otočenia. Spodnú lyžu zdvihnite mierne nad kolenný kĺb - nie nad bedrový kĺb - a vykonajte obrat okolo členka alebo holene hornej lyže. Špička lyže sa zvyčajne zdvihne sama, takže môžeme jednoducho otočiť lyžu o 180°. Ak oproti očakávaniu (v závislosti od typu viazania alebo snehovej pokrývky na špičke lyže sa to môže stať) špička nesmeruje nahor, môžeme si pomôcť miernym kopnutím päty, aby sme špičku lyže vrátili do správnej polohy. Najčastejšou chybou pri tomto poslednom úkone, ktorý nevyhnutne znamená, že špička lyže spadne nadol, je prílišné ohnutie hornej časti tela dopredu pri súčasnom zdvihnutí celej nohy dozadu nad bok. Takže: neodrážajte sa ako kôň, ale otáčajte sa ako primabalerína!